Prof. Andrzej Krakowski

Profesor Uniwesytetu
City University of New York

Reżyser, scenarzysta, producent filmowy, pedagog, pisarz i rysownik; profesor City University of New York i doktor sztuk filmowych. Laureat nagrody Wybitny Polak (USA) 2022 w dziedzinie nauki oraz Wybitny Polak 2023. Studiował na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Od 1968 zamieszkały i pracujący w USA. Pozbawiony polskiego obywatelstwa w czasie stypendium w Los Angeles, kontynuował naukę w American Film Institute.

Zrealizował ponad 70 filmów i seriali telewizyjnych. Producent, m.in. nominowanego do Oscara „California Reich”, zdobywca dwóch nagród Emmy za serię „We Are New York” oraz popularnego na Broadwayu musicalu „King David”. Reżyser „Looking for Palladin”, „Farewell to my Country” i “Campfire Stories”. Autor scenariuszy ponad 18 filmów fabularnych m.in. “Triumph of the Spirit”, “Eminent Domain”, “Managua”, “Tides of War”, “Genghis Khan”, oraz kilkunastu książek, m.in, “Pollywood: jak stworzyliśmy Hollywood”, “Pollywood II: uciekinierzy w raju”, “The World Through the Eye of a Screenwriter”, “Bronisław Kaper: Od poczatku do końca” i dwujęzycznego albumu “Polish Oscars/Polskie Oscary”. Autor i reżyser sztuk teatralnych, wśród nich: „Felix The Cat Musical Journey” w Tokyo, “Labirynt 53/54”, „Rejwach” w Polsce oraz “Behind God’s Back” w USA.

W latach 80-tych był rysownikiem pisma „Business of Film”, ukazującego się w Londynie i Los Angeles oraz Foreign Confidential i „Reunion’68”. Dwujęzyczna książka rysunków pt. „Dziura w całym/Hole in the Whole” ukazała się w 2017 nakładem wydawnictwa Blue Bird. Poza pracą twórczą i pedagogiczną Krakowski był spółzałożycielem dwóch sieci telewizyjnych: NaszaTV w Polsce i ForeignTV.com w USA.