7. edycja Kongresu 590
Warszawa
22-23 czerwca 2022
Dynamika relacji politycznych ostatnich miesięcy wskazuje, że potrzeba współpracy jest koniecznością, zwłaszcza w obliczu zagrożeń zewnętrznych i próbie zawłaszczania potencjału i terytorium poszczególnych krajów. Idea Trójmorza stała się fundamentem budowania wzajemnego poczucia bezpieczeństwa.
Wzmacnianie potencjałów krajów Trójmorza poprzez synergię poszczególnych branż, wzmacnianie wspólnych rynków kapitałowych, a także rola i znaczenie potencjału gospodarczego Trójmorza, to wyzwania stojące zarówno przed Polską, jak i jej partnerami. Wspólne inicjatywy gospodarcze, poprzedzone analizami potrzeb i kierunków rozwoju pozwolą na szybsze doganianie krajów wysokorozwiniętych.
W dobie zmian klimatycznych rolnictwo, a szczególnie troska o rozwój ekologicznej produkcji rolnej, to kolejny obszar wyzwań i szans, przed którymi stoi Polska i kraje Trójmorza. Obserwowane zmiany spowodują zmiany modelu upraw i hodowli, to zaś wpłynie na wiele aspektów rolnictwa, począwszy od kultury produkcji rolnej, poprzez zmiany związane z opracowaniem nowych metod upraw, po przetwórstwo i dystrybucję żywności.
Rozwój technologii Web3, metaverse, 5G i następnych generacji, centra baz danych, otwarte dane, otwarte oprogramowanie, cyberbezpieczeństwo - to tylko niektóre zagadnienia związane z kolejną falą rewolucji cyfrowej. Wiele z krajów Trójmorza wykazuje bardzo wysoki stopień rozwoju tych branż. Polska jest jednym z liderów bankowości elektronicznej - wiele polskich rozwiązań stało się sektorowym standardem, co pokazuje potencjał drzemiący w krajowej branży IT. Jednak rozwój techniczny nigdy się nie zatrzymuje i zadaniem dla krajów Trójmorza jest ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań dających kolejny impuls rozwojowy i wzmacniających innowacyjność własnych firm.
Połączenia drogowe, kolejowe, lotnicze i wodne, centra logistyczne, automatyzacja transportu to oczywiste kierunki integracji gospodarczej krajów Trójmorza. Via Carpatia i Rail Baltica to tylko przykłady koniecznych inwestycji niezbędnych w procesie rozwijania relacji gospodarczych i politycznych.
Rozwój zielonych technologii, energia jądrowa, konsolidacja w przemyśle energetycznym, bezpieczeństwo energetyczne regionu Trójmorza to obszary priorytetowe dające gwarancje bezpieczeństwa energetycznego regionu. Dynamika zawirowań na rynku energetycznym nie pozostawia złudzeń co do dalszego kierunku rozwoju i konieczności wzajemnej współpracy w zabezpieczeniu dostaw taniej i ekologicznej energii.
Zielony ład, gospodarka obiegu zamkniętego, budownictwo niskoenergetyczne - to tylko niektóre z elementów będących obszarem zainteresowania wszystkich członków Trójmorza. Wyzwania klimatyczne, a także cele związane z ochroną środowiska, powodują konieczność przestawiania gospodarki na mniej emisyjną, a przede wszystkim służącą mieszkańcom naszych krajów.
Problemy demograficzne, wyzwania dla rynku pracy, imigracja wewnętrzna Trójmorza, edukacja w zmieniającym się świecie, powszechna dwujęzyczność - to tylko niektóre z wyzwań społecznych przed jakimi stoi Polska i kraje regionu. Procesy globalne związane z emigracją i demografią będą przekładać się na rywalizację poszczególnych gospodarek o wykwalifikowanych pracowników.
Ten proces będzie bezpośrednio decydował o szansach na dalszy dynamiczny rozwój gospodarki.
Wspólne projekty B+R, specjalizacja badawcza krajów Trójmorza, wymiana naukowa i studencka są i będą motorem dalszego rozwoju. Tylko intensyfikacja badań naukowych, poszukiwanie synergii pomiędzy poszczególnymi krajami, a także sprawny proces absorbcji tych rozwiązań przez gospodarkę pozwolą na dogonienie stale uciekających gospodarek zachodnich.
Mozaika, jaką stanowią kraje Trójmorza, tworzy jeden z najbogatszych kulturowo obszarów Europy. Bogactwo regionu widoczne jest we wszystkich obszarach kultury i sztuki. Wzajemne poznanie dziedzictwa krajów i narodów regionu to warunek konieczny do pełnego zrozumienia wartości płynących z historii i kultury. Dotychczasowy stan wymiany kulturalnej jest w wysokim stopniu niewystarczający. Istnieje konieczność poprawy tego stanu rzeczy poprzez szereg inicjatyw zmierzających do wzajemnego lepszego poznania.
Wyzwania ostatnich blisko 3 lat pokazują, do jakiego stopnia opieka zdrowotna i jej sprawne działanie wpływają na funkcjonowanie gospodarki i łańcuchów dostaw. Konieczność izolacji oraz blokady graniczne przyczyniły się do zawieszenia lub zaniechania wielu ważnych inicjatyw. Poszukiwanie chroniących obywateli rozwiązań, przy jednoczesnym wzmacnianiu potencjału gospodarczego, stanie się kolejnym celem rozwoju służby zdrowia.
Kongres 590 to kluczowe wydarzenie gospodarcze w kraju, odbywające się od 2016 roku, które swoją obecnością uświetniają najważniejsze osoby w państwie: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, przedstawiciele Rady Ministrów, a także wybitni eksperci, przedstawiciele świata polityki oraz liderzy opinii. Niewątpliwym sukcesem poprzedniej edycji był udział Prezydenta Austrii Alexandra Van der Bellen wraz z przedstawicielami austriackiego biznesu. Impreza towarzysząca, Polsko – Austriackie Forum Ekonomiczne Green Future, pozwoliła na nawiązanie nowych kontaktów biznesowych.
Sukces poprzednich edycji: