Dzień

05 maja

Godzina

13:00 - 13:45

Podkarpackie Przestrzeń Otwarta: Lotnictwo 2022 – jak wykorzystamy kryzys

Kryzys w gospodarce to nie tylko upadające przedsiębiorstwa, to także szansa na biznesowe kalkulacje, wzmożony brainstorming i nowe otwarcie. Jak przez lockdown przeszły Podkarpackie firmy z branży lotniczej? Czy szykują się fuzje, przejęcia, nowe inicjatywy?


Prelegenci

 • Jadwiga Stryczyńska
  Jadwiga Stryczyńska
  Moderator, V-ce Prezes Zarządu Polskiego Klubu Lotniczego

  Ekspert z zakresu prawa lotniczego. W swojej pracy koncentruje się na doradztwie z uwzględnieniem specyfiki sektora dla podmiotów prowadzących działalność w lotnictwie cywilnym i wojskowym. Wspiera przewoźników lotniczych z Europy i Bliskiego Wschodu, a także producentów sprzętu lotniczego i podmioty świadczące usługi wspierające lotnictwo. Doświadczenie zdobywała współpracując z Urzędem Lotnictwa Cywilnego, a także jako audytor w dużych międzynarodowych firmach lotniczych. Pracowała w kancelariach prawnych specjalizujących się w prawie cywilnym i karnym. Jest Wiceprezesem Polskiego Klubu Lotniczego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Lotnictwa i Obrony Powietrznej na Akademii Obrony Narodowej. Ukończyła międzynarodowe kursy lotnicze takie jak: “Advanced Safety Management System in Aviation”, “Human Factor in Aviation”, “Non-commercial operations with complex motor – powered aircraft” i “Transport of Dangerous Goods”, a także kursy o tematyce bezpieczeństwa międzynarodowego.

 • Adam Hamryszczak
  Adam Hamryszczak
  Prezes Zarządu Portu Lotniczego > Rzeszów-Jasionka < Sp. z o.o.

  Ukończył studia magisterskie prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz uzyskał tytuł magistra administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Stypendysta Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości w Łodzi.
  Absolwent studiów podyplomowych w Warszawskiej Szkole Biznesu, na wydziale zarządzania.
  Posiada tytuł Master of Business Administration.
  W 2008 r. związał się z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, początkowo z Departamentem Wspierania Przedsiębiorczości. Następnie pełnił funkcję zastępcy Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego, a od lipca 2014 r. dyrektora Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podkarpackiego na lata 2014-20.
  Od listopada 2015 r. pełnił funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju kierowanym przez Premiera Mateusz Morawieckiego a od 18 stycznia 2018 r. do 4 czerwca 2019 r. na tożsamym stanowisku w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Pełnił również funkcje członka Stałego Komitetu Rady Ministrów. 22 czerwca 2019 r. objął stanowisko Prezesa Portu Lotniczego ,,Rzeszów-Jasionka,, Sp. z o.o. Członek Rady Uczelni Politechniki Rzeszowskiej na kadencję 2021-2024.

 • Jan Sawicki
  Jan Sawicki
  Prezes Zarządu Safran Transmission Systems Poland

  Jan Sawicki jest Prezesem Safran Transmission Systems Poland, firmy która – jako część międzynarodowej Grupy Safran – jest jednym z wiodących producentów przekładni lotniczych do samolotów pasażerskich Airbus A320 i Boeing 737.
  Od 2018 r. Jan Sawicki pełni również funkcję Wiceprezesa Doliny Lotniczej. Jest także członkiem Rady Uczelni Politechniki Rzeszowskiej.
  W roku 1984 ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Rzeszowskiej, uzyskując dyplom ze specjalizacji Budowa Płatowców na specjalności Lotnictwo. Po rocznej służbie wojskowej w Wojskach Lotniczych w roku 1986 rozpoczął pracę zawodową w przemyśle lotniczym jako inżynier konstruktor w firmie WSK PZL-Krosno zajmującej się produkcją szybowców i podwozi lotniczych. W tym okresie zdobywał kolejne doświadczenia w obszarze konstrukcji lotniczych, wytrzymałości materiałów, jak i marketingu i handlu zagranicznym.
  W latach 1996 – 2013, Jan Sawicki kontynuował pracę w firmie Goodrich Landing Gear będącej jednym z dwóch największych na świecie producentów podwozi lotniczych, zajmując kolejne stanowiska od Kierownika Projektów, przez Dyrektora Logistyki po Dyrektora Naczelnego w roku 2002.
  W roku 2014 Jan Sawicki objął stanowisko Prezesa Zarządu Safran Transmission Systems Poland, które pełni po dzień dzisiejszy. Jako Prezes Safran Transmission Systems Poland czynnie uczestniczy w rozwijaniu inwestycji Grupy Safran na Podkarpaciu, wspierając w minionych latach budowę nowych zakładów: Safran Aircraft Engines Poland w Sędziszowie Małopolskim oraz Aero Gearbox International w Ropczycach. W tym okresie kontynuowana i rozwijana była też owocna współpraca firmy z polskimi uczelniami, w tym głównie z Politechniką Rzeszowską.

 • Krzysztof Pawełek
  Krzysztof Pawełek
  Prezes Zarządu > Royal-Star < Sp. z o.o.

  Krzysztof Pawełek, absolwent Politechniki Śląskiej w Katowicach, były konstruktor Wytwórni Urządzeń Chłodniczych w Dębicy, biorący udział w opracowywaniu sposobu doładowania silników lotniczych, pasjonat lotnictwa od 1980 roku – początkowo jako lotnik na szybowcach, później pilot samolotowy i mechanik lotniczy.
  Od 1995r. właściciel „P.P.H.U.ROYAL-STAR Krzysztof Pawełek” która, z uwagi na spore zapotrzebowanie, początkowo skupiała się na produkcji urządzeń klimatyzacyjno-chłodniczych. W 2003 roku pan Krzysztof Pawełek otworzył pierwszy, prywatny Ośrodek Szkolenia Royal-Star AERO działający w zakresie szkolenia pilotów oraz szkolenia mechaników lotniczych. W 2007 roku Royal-Star Krzysztof Pawełek uzyskał Certyfikat PART 145 uprawniający do obsługi statków powietrznych oraz wykonywania przeglądów, modyfikacji, remontów i napraw samolotów oraz ich komponentów. Jednocześnie w latach 2007 – 2012 odbywał szereg kursów i szkoleń branżowych w zakresie eksploatacji silników lotniczych w firmie Lycoming, Continental, Hartzell a także uczestniczył w cyklach warsztatów i seminariów na Uniwersytecie w Pensylwanii zakresie eksploatacji lotniczych silników spalinowych.
  Od 2009 r. prezes spółki „Royal-Star Sp. z o.o.”, która już w 2013 roku uzyskała Certyfikat Przewoźnika Lotniczego (AOC) oraz koncesję na wykonywanie przewozów pasażerskich, lotów biznesowych, charterowych medycznych i cargo, a także prezes spółki „Nav-Star” zajmującej się opracowywaniem systemów nawigacyjnych.
  0d 2017 roku działalność pana Krzysztofa Pawełek została poszerzona się w kolejną branżę tworząc nową markę Royal-Star Manufacture: zajmującą się produkcją części i komponentów lotniczych w nowoczesnym parku maszynowym CNC. Twórca wynalazku (Patent): Sposób wytwarzania cylindrów o wysokich właściwościach zmęczeniowych oraz Sposób wytwarzania i przygotowania powierzchni współpracujących elementów aluminiowych i stalowych o wysokich właściwościach trybologicznych, przeznaczonych do pracy pod dużym obciążeniem, z naniesioną powłoką kompozytową na bazie żywic, grafitu, węgla szklistego (ROYAL CARBO) w celu zwiększenia ich odporności na zużycie oraz sposób wytwarzania płynnych kompozytowych powłok ślizgowych na osnowie wybranej grupy żywic modyfikowanych dodatkiem zawierającym smary stałe zabezpieczających silniki przed zatarciem w warunkach niedoboru oleju smarnego.

Możliwość komentowania jest wyłączona.