Prelegent
Maciej Krzyżanowski
Prezes Zarządu, CloudFerro
O prelegencie
Maciej Krzyżanowski: Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (1989) oraz doktor fizyki cząstek elementarnych (Uniwersytet Warszawski, 1995). Prowadził działalność naukową na Uniwersytecie Warszawskim i w Deutsches Elektronen Synchrotron w Hamburgu w ramach międzynarodowych zespołów naukowych.
Maciej Krzyżanowski jest także współautorem kilkudziesięciu publikacji w dziedzinie fizyki cząstek elementarnych. Z branżą teleinformatyczną związany jest od 20 lat.
W latach 2002 – 2014 zarządzał działalnością telekomunikacyjną ATM S.A. w którym jako Wiceprezes zarządu (2009 – 2012), a później Prezes zarządu (2012 – 2014) doprowadził do dynamicznego rozwoju usług opartych o centra danych i osiągnięcia przez ATM pozycji lidera polskiego rynku centrów danych, a także znaczącego operatora w regionie Europy – Środkowo Wschodniej. Wcześniej w ATM S.A. pełnił funkcję dyrektora Pionu Usług Telekomunikacyjnych (2006 – 2009) i dyrektor Działu Sprzedaży (2004 – 2006 r.)
W latach 2001–2002 był p.o. dyrektora ds. sieci w TDC Internet Polska, wcześniej w okresie 1998 do 2001 był członkiem zarządu Internet Data Systems S.A., a w latach 1994–1996 pracował jako specjalista ds. sieci w NASK.
Maciej Krzyżanowski ma doświadczenie inżyniera sieciowego w jednym z pierwszych ogólnopolskich dostawców Internetu i transmisji danych. Jest także współzałożycielem jednej z pierwszych w Polsce firm typu Internet Service Provider, gdzie pełnił funkcje zarządcze, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania sprzedażą.
CloudFerro (w skrócie CLFR) jest polską spółką technologiczną, która została założona na początku 2015 roku przez grupę managerów posiadających ponad 20 letnie doświadczenie w branży ICT.
Centra danych i znajdujące się w nich serwerownie są sercem współczesnego, cyfrowego wszechświata. Znaczna część przetwarzania i przechowywania danych, a także większość transmisji w Internecie, odbywa się obecnie na terenie centrów danych.
CloudFerro oferuje swoje usługi zarówno bezpośrednio do klienta biznesowego, jak i w modelu hurtowym (whitelabel), np. dla operatorów, którzy chcą wdrożyć chmurę obliczeniową albo jakiś jej wycinek dla swoich klientów.
CloudFerro Sp. z o.o. jest dostawcą dotychczas największej chmury obliczeniowa w Polsce - już dziś około 5 000 TB. W ramach projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej EO Innovative Platform Testbed Poland (EO IPT) powstało w Polsce potężne repozytorium danych obserwacyjnych Ziemi gromadzonych przez satelity z całego świata. Konsorcjum firm CloudFerro, Creotech Instruments i Brockmann Consult stworzyło infrastrukturę, a także odpowiada za obsługę serwisów umożliwiających użytkownikom komercyjnym i naukowym pozyskiwanie oraz przetwarzanie danych satelitarnych.
Infrastrukturze bazodanowej towarzyszą wirtualne i fizyczne serwery obliczeniowe, na których użytkownicy komercyjni oraz naukowi mogą uruchamiać dedykowane aplikacje.
W ramach projektu CloudFerro wraz z partnerami zbudowało wielkie repozytorium danych satelitarnych – w tej chwili jest w nich około 5 000 TB (5 PB) danych dostępnych dla użytkowników. Są to pełne dane z całego okresu funkcjonowania i z całego świata z satelitów Sentinel-2, Sentinel-3, Envisat, Landsat-2, Landsat-5, Landsat-7, Sentinel-1 GRD oraz dla tzw. ESA/Landsat-8, oraz wybrane dane z satelity radarowego Sentinel-1 SLC - dla Europy i okolic.
Dane te są przetwarzane za pomocą chmury obliczeniowej, która w tej chwili posiada: 1 500 wirtualnych rdzeni obliczeniowych, 7 TB pamięci operacyjnej RAM, 500 TB dedykowanej przestrzeni dyskowej.
Zarówno zasoby dyskowe dla danych satelitarnych EO jak i zasoby obliczeniowe będą dynamicznie rosnąc w miarę rozwoju projektu.
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) jako kluczowy odbiorca zapewnia wykorzystanie istotnej części platformy przez najbliższe 2-3 lata. Natomiast platforma CloudFerro EO Cloud jest otwarta na wszystkich innych użytkowników zarówno z Polski jak i z Europy.
Platforma jest dostępna odpłatnie, ale przedstawiciele świata nauki są traktowani preferencyjnie. Firmy świadczące komercyjne usługi przetwarzania danych pochodzących z satelitów będą mogły korzystać z dedykowanego systemu działającego w oparciu o infrastrukturę komputerową CloudFerro EO Cloud.
CloudFerro EO Cloud to podstawowe narzędzie do obróbki danych satelitarnych dla użytkowników z tej części świata.