Małgorzata Gosiewska

Wicemarszałek Sejmu RP

Urodziła się 22 lipca 1966 roku w Gdańsku. W młodości związana z gdańskim Niezależnym Zrzeszeniem Studentów, doświadczenie zawodowe zdobyła jako pracownik Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Realizowała się w działalności samorządowej jako radna gminy Bielany, radna m.st. Warszawy, radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego i wiceburmistrz dzielnicy Ursus. Od początku swojej kariery politycznej związana z Porozumieniem Centrum, członek założyciel Prawa i Sprawiedliwości, doradca do spraw polityki wschodniej prezydenta Rzeczypospolitej śp. prof. Lecha Kaczyńskiego. Poseł V,VIIVIII i IX kadencji.

Stoi w obronie polskiej racji stanu i prawdy historycznej. W Kancelarii Prezydenta pomysłodawca systemowej pomocy humanitarnej w rejonach konfliktów zbrojnych, w tym spektakularnych projektów specjalnych – organizator wyjazdów wakacyjnych dla poszkodowanych w wojnie dzieci gruzińskich, a także dla młodych Palestyńczyków ze Strefy Gazy, inicjator pomocy bezpośredniej, konwojów humanitarnych do zniszczonych miejscowości tzw. strefy buforowej w Gruzji.

Aktywna i obecna na kijowskim Majdanie podczas rewolucji godności, później wielokrotnie na pierwszej linii konfliktu ukraińsko-rosyjskiego w Donbasie. Autor raportu o rosyjskich zbrodniach wojennych na wschodniej Ukrainie, dokumentu złożonego w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze. Od początku wojny na Ukrainie (24.02.2022) organizuje pomoc humanitarną, którą osobiście przekazuje w miejscach objętych agresją rosyjską.

Przewodnicząca Delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Gruzji oraz Przewodnicząca Delegacji Sejmu i Senatu RP do Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP i Sejmu Republiki Litewskiej. Przewodnicząca Polsko-Gruzińskiej oraz Polsko-Serbskiej Grupy Parlamentarnej. Wicemarszałek Sejmu RP VIII i IX kadencji. Odznaczona: Orderem Księżnej Olgi III lasy – Ukraina, Medalem Honoru – Gruzja, Orderem Gwiazdy Polarnej – Mongolia, Honorowy Obywatela Miasta Tbilisi - Gruzja.