dr George Friedman

Geopolitical Futures

George Friedman znany na całym świecie prognosta geopolityczny i strateg w sprawach międzynarodowych, a także założyciel i prezes Geopolitical Futures.

Dr Friedman jest również autorem bestsellerów New York Timesa. Jego ostatnia książka „THE STORM BEFORE THE CALM: America's Discord, the Coming Crisis of 2020s, and the Triumph Beyond” opublikowana 25 lutego 2020 r. opisuje jak "Stany Zjednoczone okresowo osiągają punkt kryzysu, w którym wydają się być w stanie wojny z samymi sobą, a jednak po dłuższym czasie odradzają się w formie zarówno wiernej swoim założeniom, jak i radykalnie odmiennej od tego, czym były wcześniej". Dekada 2020-2030 jest właśnie takim okresem, który przyniesie dramatyczne wstrząsy i przekształcenia w amerykańskim rządzie, polityce zagranicznej, ekonomii i kulturze.

Jego najpopularniejsza książka, „The Next 100 Years”, utrzymuje się na szczycie dzięki trafności zawartych w niej przewidywań. Inne bestsellerowe książki to „Flashpoints: The Emerging Crisis in Europe”, „The Next Decade”, „America's Secret War”, „The Future of War” oraz „The Intelligence Edge”. Książki jego autorstwa zostały przetłumaczone na ponad 20 języków.

Dr Friedman był konsultantem licznych organizacji wojskowych i rządowych w Stanach Zjednoczonych i za oceanem, a także regularnie występuje jako ekspert najważniejszych mediów w sprawach międzynarodowych, polityce zagranicznej oraz wywiadzie. Przez prawie 20 lat, przed rezygnacją w maju 2015 r., dr Friedman był dyrektorem generalnym, a następnie prezesem Stratfor, firmy, którą założył w 1996 roku. Friedman otrzymał tytuł licencjata w City College of the City University of New York, a tytuł doktora w dziedzinie politologii uzyskał na Uniwersytecie Cornella.