Dzień

05 maja

Godzina

17:30 - 18:15

Od pandemii po boom eksportowy

Polski eksport nie zachwiał się na skutek gospodarczych konsekwencji pandemii koronawirusa. Podczas gdy w 2020 r. światowy eksport wyrażony w dolarach spadł o 8 proc. to polski wzrósł o 1,1 proc. (w złotych o 2,8 proc., w euro był to minimalny spadek na poziomie 0,3 proc.). Zanotowaliśmy też sporą nadwyżkę w handlu ze światem – niemal 12 mld euro). Wreszcie powiększyliśmy udział w światowej wymianie handlowej, zdobywając nowe rynki w bardzo trudnych warunkach. Czy to oznacza, że po pandemii czeka nas prawdziwy boom eksportowy?


Prelegenci

 • Janusz Władyczak
  Janusz Władyczak
  Prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych

  Janusz Władyczak jest prezesem KUKE od stycznia 2018 r. Do zarządu spółki dołączył w lipcu 2016 r., przejmując odpowiedzialność za rozwój i sprzedaż produktów ubezpieczeniowych. Przed podjęciem pracy w KUKE był dyrektorem w PKO TFI. Wcześniej pracował m.in. w jednej z największych instytucji finansowych Austrii oraz we francuskich bankach inwestycyjnych. Ukończył ESCP European School of Management z siedzibą w Paryżu. Studiował też na Uniwersytecie w Wiedniu.

 • Krzysztof Drynda
  Krzysztof Drynda
  Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

  Manager z wieloletnim doświadczeniem zarówno w administracji rządowej, jak i sektorze prywatnym, ale także w organizacjach pozarządowych działających non-profit.

  W lutym 2021 roku powołany na stanowisko Prezesa PAIH. Przed przyjściem do Agencji, jako Dyrektor Departamentu Jednostek Nadzorowanych i Podległych, pełnił zwierzchnictwo nad podległymi Ministerstwu Rozwoju, Pracy i Technologii podmiotami.

  Wcześniej sprawował funkcję członka zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie od 2016 roku odpowiadał m.in. za inwestycje, finanse i kontrole, a także współpracę ze szkołami i uczelniami wyższymi. Przez ponad 4 lata jego kadencji do wałbrzyskiej strefy dołączyło przeszło 90 przedsiębiorców, w tym tak znaczący inwestorzy, jak: Mercedes-Benz, Umicore, GTHR, LS czy Hongbo Clean Energy. W tym czasie nakłady poniesione w strefie wzrosły o 6 mld zł, przekraczając łącznie 30 mld zł. Krzysztof Drynda pełnił w przeszłości funkcję doradcy ministra ds. gospodarki. Był także zawodowo związany z sektorem finansowym, prowadził własną działalność w tym obszarze. Ponadto, od wielu lat jest aktywnym działaczem organizacji pozarządowych.

  Krzysztof Drynda jest absolwentem Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej i studiów podyplomowych Master of Business Administration (MBA). Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi RP

 • inż. Daniel Janusz
  inż. Daniel Janusz
  Prezes Zarządu FEERUM S.A.

  Pierwszą działalność gospodarczą zarejestrował w 1991 roku, jeszcze w szkole średniej. Absolwent Akademii Rolniczej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy). Od początku kariery zawodowej związany z branżą rolniczą.

  W 2002 roku założył firmę FEERUM w ramach której wybudował, na podstawie własnego projektu, pierwszą suszarnię. Już po pięciu latach FEERUM zostało przekształcone w spółkę akcyjną, w której Daniel Janusz objął stanowisko prezesa zarządu.

  Aktywnie uczestniczy w opracowywaniu nowych projektów i udoskonalaniu produktów z portfolio firmy. Nie rzadko jego autorskie pomysły stanowią podstawę pracy dla konstruktorów przy projektowaniu oraz wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań. Daniel Janusz wiele uwagi poświęca codziennej pracy Centrum Badawczo–Rozwojowego, np. podczas procesu suszenia zbóż.

 • Piotr Soroczyński
  Piotr Soroczyński
  Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej

  Statystyk – absolwent Szkoły Głównej Handlowej. Ma przeszło dwudziestoletnie doświadczenia analityczne jako ekonomista lub główny ekonomista w sektorze finansowym. Pracował w Banku Handlowym w Warszawie, Banku Ochrony Środowiska, Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Ma też doświadczenie w zarządzaniu. Był prezesem zarządu Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych oraz podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, odpowiedzialnym za analizy makroekonomiczne, zarządzanie długiem publicznym i rozwój rynku finansowego. W życiu zawodowym i prywatnym za najważniejszą uważa ciekawość świata, a w jej realizacji – jeszcze od czasów licealnych (IX LO Hoffmanowej w Warszawie) – za najporęczniejsze uznaje matematykę, geografię i historię. Muzyki słucha raczej ciężkiej.

 • Artur Osiecki
  Artur Osiecki
  Moderator

  Dziennikarz działu ekonomicznego „Rzeczpospolitej” (od 2010 r.), redaktor prowadzący www.firma.rp.pl. Specjalizuje się w tematyce funduszy UE, eksportu, MŚP i samorządów. Moderator konferencji, debat i warsztatów o tematyce ekonomicznej.

  Wcześniej (2001-2010) pracował w Wydawnictwie Samorządowym Municipium jako dziennikarz, z-ca redaktora naczelnego i redaktor naczelny w miesięczniku „Inwestycje Komunalne – Przegląd Zamówień Publicznych” oraz następnie jako kierownik działu gospodarczego w tygodniku samorządowym „Wspólnota”. Pisał też do „Dziennika Gazety Prawnej” i „Monitora Zamówień Publicznych”.

  Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu marketingu terytorialnego na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył też First Business College w Warszawie na specjalności handel zagraniczny.

Możliwość komentowania jest wyłączona.