Dzień

05 maja

Godzina

12:00 - 12:45

Ryzyko, inwestycje, sukces. Jak finansować innowacyjne projekty?

„Tylko ci, którzy podejmą ryzyko pójścia za daleko, dowiedzą się dokąd można dojść” – te słowa poety Thomasa Eliota to zachęta do podejmowania ryzyka i zarządzania nim w bardziej odważny sposób. To też maksyma wielu startupowców, doskonale wiedzących, że droga do sukcesu bywa długa i kręta. Na szczęście startupowcy i innowacyjni przedsiębiorcy mają w Polsce instytucjonalnych sprzymierzeńców w podejmowaniu ryzyka, takich jak NCBR, PFR Ventures czy BOŚ. I właśnie w takim gronie porozmawiamy w trakcie panelu organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na temat polskiego ekosystemu wsparcia dla innowacji na wczesnym etapie rozwoju. To dyskusja szczególnie ważna i potrzebna w kontekście wyzwań związanych z realizacją Europejskiego Zielonego Ładu – paneliści opowiedzą jaki pomysł na finansowanie zielonych technologii mają poszczególne instytucje.


Prelegenci

 • Przemysław Kurczewski
  Przemysław Kurczewski
  Zastępca Dyrektora NCBR

  Powołany na stanowisko zastępcy dyrektora NCBR 1 grudnia 2019 r. Bezpośrednio nadzoruje działania Centrum w zakresie rozwoju innowacyjnych instrumentów finansowania B+R oraz obszar innowacji na rzecz bezpieczeństwa i obronności. Jest absolwentem Wydziału Ekonomii i Prawa University of Maryland w Stanach Zjednoczonych oraz studiów MBA na Politechnice Warszawskiej.
  W swojej karierze podejmował wiele wyzwań z obszaru zarządzania oraz prowadzenia strategicznych projektów biznesowych w zakresie nowych technologii. Jednym z największych przedsięwzięć, o kluczowym znaczeniu dla odbiorców, było uruchomienie naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, do czego doprowadził jako długoletni Prezes Zarządu Emitel S.A.
  W Telekomunikacji Polskiej S.A. odpowiadał m.in. za relacje regulacyjne oraz tworzenie i wdrażanie strategii hurtowej. Podczas pracy w PricewaterhouseCoopers, Kancelarii Wierzbowski i Wspólnicy oraz Kancelarii Coopers & Lybrand analizował i rozwiązywał złożone kwestie o charakterze prawno-organizacyjnym. Uczestniczył też jako ekspert w działaniach organizacji branżowych.

  Laureat wielu nagród, w tym Złotej i Kryształowej Anteny przyznanych podczas Sympozjum Świata Telekomunikacji i Mediów w kategoriach Menedżer Roku oraz Firma Roku. Został też wyróżniony nagrodą Diamenty Private Equity dla najdynamiczniej rozwijającej się spółki portfelowej na rynku polskim.
  Przed objęciem stanowiska zastępcy dyrektora NCBR pracował w Centrum jako audytor.

 • Adam Kostrzewa
  Adam Kostrzewa
  Dyrektor Zarządzający, Bank Ochrony Środowiska S.A.

  Adam Kostrzewa ma ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie operacji i konsultingu, które zdobywał w takich firmach jak m.in. BGK, Aviva oraz w sektorze publicznym – NCBR, a także EY, TPA, MDDP. Głównymi kierunkami specjalizacji są przede wszystkim finanse i strategia, M&A i MC. Swoje umiejętności rozwijał głównie w środowisku polskim i międzynarodowym, a wiedza i zróżnicowane praktyczne doświadczenie branżowe pochodzą z regionu CEE.
  Specjalizuje się w zakresie doradztwa zarządczego, finansów korporacyjnych, prowadzenia projektów M&A i strategicznych, koordynacji wszystkich działań związanych z projektami inwestycyjnymi/dezinwestycyjnymi (inicjowanie projektów, wycena, due diligence, negocjacje parametrów/struktury transakcji, nadzór wewnętrzny zespołu/doradcy, realizacja projektów i monitorowanie po zamknięciu).
  Specyficznym obszarem specjalizacji jest transfer technologii i doradztwo dla innowacyjnych przedsiębiorstw, prowadzących biznes w oparciu o rozwój technologiczny oraz badania i rozwój (R&D). Współpraca z innowatorami wspiera komercjalizację wyników badań oraz buduje potencjał wzrostu gospodarki.
  Prywatnie pasjonat sportów górskich oraz spacerów z psem w każdym terenie.

 • Rozalia Urbanek
  Rozalia Urbanek
  Dyrektor Inwestycyjna w PFR Ventures

  Dyrektor Inwestycyjna w PFR Ventures, odpowiedzialna za program PFR Otwarte Innowacje; 5 lat doświadczenia w venture capital i private equity (PineBridge Investment, ForeVest), 2 lata doświadczenia w doradztwie transakcyjnym (due diligence i m&a w EY), CEMS MIM na Wirtschaftsuniversitat w Wiedniu i SGH w Warszawie.

 • August Żywczyk
  Moderator

Możliwość komentowania jest wyłączona.