Dzień

05 maja

Godzina

15:30 - 16:15

Powszechny Uniwersytet Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego jako zaplecze intelektualne i eksperckie w reorganizacji procesów społeczno-gospodarczych

Polska ma wielkie tradycje czerpania w chrześcijaństwie inspiracji dla gospodarki, co m.in. symbolizują postaci Franciszka Stefczyka i ks. Piotra Wawrzyniaka, jednak okres PRL odciął myślicieli chrześcijańskich od możliwości realizowania zastosowań praktycznych. Szerzono wówczas pogardę dla „badylarzy”, „cinkciarzy” i „prywaciarzy”, zaś po roku 1989 twierdzono, iż etyka przeszkadza gospodarce. Zainicjowany na początku roku 2021 Powszechny Uniwersytet Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego prowadzi zajęcia edukacyjne na temat kierunków i sposobów praktycznego stosowania myśli chrześcijańskiej w życiu gospodarczo-społecznym i gromadzi szerokie grono eksperckie.  


Prelegenci

 • dr Marek Oktaba
  dr Marek Oktaba
  Współzałożyciel Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta

  Mieszka we Wrocławiu Doktor architektury, magister teologii ze specjalnością katolicka nauka społeczna. W 1978 oraz w 1981 podczas letnich wakacji pracował jako woluntariusz w Kalkucie u Matki Teresy i od tego czasu stale działa w Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata “Maitri”. Część prowadzonych tam doświadczeń związanych z pomocą rozwojową dla Afryki opisał w wydanej w roku 2014 książce „Przywrócić nadzieję” (we współautorstwie z ks. Romanem Rusinkiem SAC).

 • mgr inż. Jan Krzysztof Pięta
  mgr inż. Jan Krzysztof Pięta
  Inżynier

  Mieszka w Sosnowcu. Inżynier i długoletni pracownik górnictwa, zarządca mieniem nieprodukcyjnym kopalń, w szczególności zasobami mieszkaniowymi. W latach 1995 -2015 wykładowca na studiach podyplomowych dla zarządców nieruchomości. Obecnie kieruje działaniami lokalnej spółki wodociągowej. W latach 2016-2019 jeden z ekspertów Związku Miast Polskich w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami.

 • mgr inż. Piotr Winiarski
  mgr inż. Piotr Winiarski
  Prezes Poland Business Center World

  Mieszka w Berlinie. Inżynier i ekonomista, prezes Poland Business Center World, mającego na celu wspieranie kooperacji i działalności gospodarczej Polaków na wszystkich kontynentach. Właściciel tradeoffice24.com GmbH z Berlina – firmy która wprowadziła setki firm polskich i polonijnych na rynek niemiecki i innych krajów. Wspiera także firmy technologiczne w obszarach marketingu strategicznego i operacyjnego, oraz w zagadnieniach podatkowych i prawnych. Pomaga firmom lokalnym z Polski pozyskiwać nowe grupy klientów na rynkach sąsiadujących np. Trójmorza jak i rynkach globalnych.

 • prof. Jan Żaryn
  prof. Jan Żaryn
  Profesor historii

  Jan Żaryn (ur. 1958) Mieszka w Warszawie. Historyk, zajmujący się w szczególności historią Kościoła katolickiego w Polsce w XX wieku, historią obozu narodowego oraz dziejami emigracji politycznej po 1945, nauczyciel akademicki, profesor na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, działacz Ruchu Młodej Polski oraz wielu inicjatyw społecznych i politycznych. Senator, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego. Autor licznych publikacji. Jeden z wykładowców na Powszechnym Uniwersytecie Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego.

 • dr Maciej Górnicki
  Moderator

Możliwość komentowania jest wyłączona.