Dzień

06 maja

Godzina

16:30 - 17:15

Cyfrowe Państwo, jak Centrum GovTech może pomóc?


Prelegenci

 • Justyna Orłowska
  Justyna Orłowska
  Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech

  Absolwentka studiów licencjackich w Szkole Głównej Handlowej na kierunku Metody Ilościowe w Ekonomii i Systemy Informacyjne, zdobyła tytuł magistra na kierunku Finanse i Rachunkowość w SGH oraz tytuł magistra finansów na Uniwersytecie University of New South Wales w Australii. Zawodowe doświadczenie zdobywała w spółkach konsultingowych, takich jak Capital One Advisers, Ipopema Securities, Enterprise Investors czy EY, gdzie realizowała szereg projektów związanych z analityką w obszarze bankowości inwestycyjnej. Od 2020 roku wchodzi w skład Zespołu Ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

  W październiku 2016 roku dołączyła do zespołu doradców Ministra Rozwoju, gdzie była odpowiedzialna za zarządzanie innowacyjnymi projektami cyfrowymi. Pełniła także funkcję doradcy premiera ds. innowacji i finansów. W kwietniu 2018 została mianowana dyrektorem pionierskiego programu GovTech Polska, którego zadaniem jest wdrażanie innowacji i nowych technologii w sektorze publicznym. W marcu 2020 roku powołana na Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

  W grudniu 2020 roku powierzone zostało jej kierowanie Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jego nadrzędnym celem jest koordynowanie całości procesu tworzenia przez administrację publiczną narzędzi cyfrowych, skupiając się jednak nie tylko na samym technologicznym aspekcie, ale uczestnicząc w procesie tworzenia cyfrowej rzeczywistości i jej popularyzacji wśród obywateli.

  Wyróżniona między innymi za szczególny wkład w rozwój Polskiej Transformacji Cyfrowej w 2019 r. “Rzeczypospolitej”. Znalazła się w gronie TOP 20 Women in Cybersecurity 2019 oraz dwukrotnie w zestawieniu Women in GovTech magazynu GovInsider. Zdobyła Nagrodę DigitalShapers w kategorii “Innowacje i Technologie” w 2019 r. Otrzymała także Nagrodę Związku Cyfrowa Polska “Cyfrowy Orzeł” i Nagrodę „Orzeł Innowacji” przyznawaną przez „Rzeczpospolitą oraz znalazła się w Rankingu “30 przed 30” Forbes 2020 r.

 • Jan Sarnowski
  Jan Sarnowski
  Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Finansów

  Jan Sarnowski to ekspert w zakresie polskiego i niemieckiego prawa podatkowego. Doświadczenie zawodowe zdobywał w kancelariach doradztwa prawnego i podatkowego w Berlinie i Warszawie.

  Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu w Kolonii (LL.M.), a także podyplomowych studiów w zakresie prawa podatkowego (Uniwersytet Warszawski) oraz prawa krajów systemu common law (WWU Münster i Thomas M. Cooley Law School).

  W latach 2016-2018 doradca ministra rozwoju i finansów, odpowiedzialny za koordynację procesu uszczelnienia polskiego systemu podatkowego. Współtwórca i zastępca dyrektora programu GovTech Polska, research fellow Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Od czerwca 2018 r. zastępca dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych oraz szef zespołu analiz prawno-porównawczych w Ministerstwie Finansów. Autor i współautor publikacji nt. opodatkowania dochodu oraz podatku VAT.

  14 października 2019 r. powołany na stanowisko pełnomocnika ministra finansów, inwestycji i rozwoju ds. współpracy międzynarodowej w zakresie VAT.

 • Michał Szkudlarek
  Michał Szkudlarek
  Członek Zarządu Vimow Sp. z o.o.
 • Izabela Banaś
  Izabela Banaś
  Zastępca Dyrektora Departamentu Analiz i Strategii, PARP
 • Sebastian Ogórek
  Sebastian Ogórek
  Moderator

  Naczelny money.pl i Finanse WP. Wcześniej wieloletni dziennikarz i wydawca tych serwisów. Jest też prowadzącym program “Money. To się liczy” oraz autorskiej audycji “Statistica”. Pracował m.in. w Pulsie Biznesu czy Polskim Radio. Za tekst “Kenijczyk za 4 tys. zł. Tak się zarabia na biegach w Polsce” nominowany do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Możliwość komentowania jest wyłączona.