Dzień

05 maja

Godzina

10:00 - 10:45

Prognoza geopolityczna Polski – dr George Friedman w rozmowie z dr Jackiem Bartosiakiem

Napięcie geopolityczne, jakie obserwujemy w ostatnim czasie, powoduje cały szereg implikacji związanych z planami rozwojowymi krajów obszaru Europy Środkowej i w szczególności Polski. Planowanie działań związanych z rozwojem gospodarki i zabezpieczeniem dobrostanu społecznego musi uwzględniać czynniki zewnętrzne jakie pojawią się w kolejnych miesiącach i latach. Perspektywa kolejnych 20 lat mimo, że niezwykle odległa, jest niezbędna, aby można było wyznaczać ambitne cele gospodarcze i polityczne. Debata będzie obejmować dyskusję dwóch wybitnych geostrategów na temat celów i drogi do ich uzyskania w perspektywie roku 2040. 

  


Prelegenci

 • dr Jacek Bartosiak
  dr Jacek Bartosiak
  Założyciel i właściciel Strategy&Future

  Założyciel i właściciel Strategy&Future, ekspert do spraw geopolityki i geostrategii, uczestnik debaty na temat sytuacji strategicznej Europy Środkowo-Wschodniej, zachodniego Pacyfiku i Eurazji. Autor książek „Pacyfik i Eurazja. O wojnie”, „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju” oraz „Przeszłość jest prologiem”. Dyrektor Programu Gier Wojennych i Symulacji Fundacji Pułaskiego; Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie, współzałożyciel „Play of Battle”, zajmującej się przygotowywaniem symulacji wojskowych; współpracownik Nowej Konfederacji oraz New Generation Warfare Centre w Waszyngtonie; członek zespołu doradczego pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego (2017–2018), prezes zarządu spółki Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o. (2018–2019). Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, adwokat i partner zarządzający w kancelarii adwokackiej zajmującej się obsługą biznesu od 2004 roku.

 • dr George Friedman
  dr George Friedman
  Przewodniczący i założyciel Geopolitical Futures

  George Friedman jest uznanym na całym świecie politologiem i futurologiem oraz autorem bestsellerów. W jego dorobku znajduje się ponad sześć książek, m.in.: The Next 100 Years [Następne 100 lat], The Next Decade [Następna dekada], Flashpoints: The Emerging Crisis in Europe oraz jego ostatnia: The Storm Before the Calm: America’s Discord, the Crisis of the 2020s, and the Triumph Beyond.

  Dr Friedman jest przewodniczącym i założycielem Geopolitical Futures, firmy zajmującej się wyjaśnianiem i przewidywaniem procesów geopolitycznych. Mieszka w Austin w stanie Teksas.

Możliwość komentowania jest wyłączona.