590 GOLD BUG TROPHY. Wyjątkowy hackathon w ramach Kongresu 590

Prywatność i bezpieczeństwo w sieci, ochrona przed cyberterroryzmem, zagrożenia wynikające z nieetycznych działań przedsiębiorstw – to temat hackathonu „590 GOLD BUG TROPHY” w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis. Wydarzenie zostało włączone w program Kongresu 590, którego czwarta edycja odbędzie się 7-8 października w Jesionce k. Rzeszowa.

„W dobie, kiedy dane stały się cennym towarem, a nasza aktywność w sieci jest obserwowana i profilowana po to by przewidzieć i wpłynąć na nasze zachowania, możliwość decydowania o sobie nabiera nowego znaczenia. Dane nie znają granic, ale to nie znaczy, że my nie powinniśmy móc decydować, gdzie i kiedy te granice postawić” - podkreślają organizatorzy hackathonu.

W konkursie mogą wziąć udział programiści i specjaliści z innych dziedzin chcący przedstawić swoje pomysły na rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo w sieci i umożliwiające odpowiednią ochronę danych. Zawody potrwają 36 godzin. Relacja z hackathonu pojawi się na telebimach na Kongresie 590, a finaliści przedstawią swoje projekty na sali plenarnej. W jury zasiądą przedstawiciele biznesu i administracji, którzy ocenią rozwiązania uczestników ale też doradzą im w obszarze merytorycznym i wdrożeniowym. Dla najlepszych przewidziano także nagrody pieniężne – główną, wynoszącą 30 000 złotych oraz dwa wyróżnienia po 10 000 złotych każde.

- Mówi się, że dane to ropa nowej gospodarki. Jeśli chcemy jako państwo owocnie uczestniczyć w czwartej rewolucji przemysłowej, musimy wyjątkowo dużo uwagi poświęcić gromadzeniu i ochronie danych. Mamy ambicje, by Kongres 590 reagował na wydarzenia i wytyczał kierunki, z przyjemnością więc wzbogacamy tegoroczny program o ten wyjątkowy hackathon – mówi Łukasz Oprawski, prezes Kongresu 590.

Organizatorzy konkursu chcą także uczcić pamięć wybitnych polskich kryptologów: Jana Kowalewskiego, który złamał sowieckie szyfry podczas wojny polsko-bolszewickiej a także pogromców niemieckiej Enigmy Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Zostali oni patronami wydarzenia.

Rejestracja i więcej informacji: https://hackathon.kongres590.pl