Kongres 590

Nowe możliwości
Warszawa
5-6 października 2021
Partner Strategiczny

Po pierwsze profilaktyka

Miesiące zmagań z pandemią koronawirusa przypomniały wszystkim, jak ważnymi wartościami są nasze zdrowie i życie, a także bezpieczeństwo finansowe. Czas, by za deklaracjami poszły konkretne działania. Każdy z nas ma wpływ na długość i jakość swojego życia, ale musimy odrzucić złe nawyki na rzecz zdrowych. Najlepiej zacząć od małych kroków. PZU pomoże motywować Polaków do prowadzenia aktywnego stylu życia oraz edukować ich w zakresie szeroko rozumianej profilaktyki zdrowotnej.

Co piąty Polak nie robi badań profilaktycznych, tylko połowa z nas przestrzega prawidłowej diety, a co czwarty uprawia sport więcej niż dwie godziny w tygodniu. Takie wnioski płyną z kompendium wiedzy na temat profilaktyki zdrowotnej „Mam wpływ na swoje życie”, które przygotował PZU. Patronat nad wydawnictwem objęło Ministerstwo Zdrowia.

Premiera kompendium wiedzy na temat życia i zdrowia Polaków zbiega się z jesienną edycją Kongresu 590, podczas którego cały blok tematyczny paneli PZU drugiego dnia wydarzenia poświęcony jest właśnie profilaktyce zdrowotnej. Wydawnictwo pod patronatem Ministerstwa Zdrowia przedstawia najciekawsze wnioski z badań CAWI przeprowadzonych w pierwszym kwartale 2021 na zlecenie PZU przez IQS na próbie 1500 Polaków w wieku 18-65. Dodatkowo publikacja zawiera cenne wskazówki i porady ekspertów z różnych dziedzin.

Podstawą dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne jest profilaktyka, która obejmuje szerokie spektrum działań, takich jak dieta, aktywność fizyczna, regularne badania czy szczepienia. Wszystkie te czynności zapewniają nam lepsze samopoczucie i dłuższe życie. Warto przyjrzeć się zwłaszcza właściwemu odżywianiu – jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie PZU 78% Polaków potwierdza, że ma duży wpływ na odżywianie, ale tylko 47% z nich przyznaje, że przestrzega prawidłowej diety.

Kondycja Polaków pogarsza się, a problem nadwagi dotyczy już co drugiego mieszkańca kraju. Jest to również pokłosie zmniejszonej aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia, na co wpływ miała bez wątpienia pandemia i przejście na zdalny tryb pracy i nauczania. Oczywiście najłatwiej usprawiedliwić zbyt małą ilość ruchu lockdownem, ale prawda jest taka, że nawet w czasie pandemii było wiele możliwości, by podtrzymać aktywność i nie zaniedbać treningów, np. zajęcia sportowe online.

Polacy nie są także przyzwyczajeni do regularnego robienia badań profilaktycznych. Jak wynika z badań zleconych przez PZU niemal co piąty Polak w ogóle ich nie robi. Dlaczego? Po prostu uważa, że nie ma takiej potrzeby, ponieważ nic mu nie dolega. Do badań zachęcał Polaków w wakacje największy polski ubezpieczyciel. W ramach akcji „Droga do Zdrowia z PZU” mobilne gabinety medyczne odwiedziły 13 miejscowości w całej Polsce. Łącznie przeprowadzono prawie 6000 badań profilaktycznych i konsultacji lekarskich. Zapoczątkowane w czerwcu działania PZU mają kontunuację w postaci kampanii prewencyjnej #drogadozdrowia.

Ubezpieczyciel prowadzi również takie programy jak m.in. Profilaktyka 40+ czy Domowa Opieka Medyczna. Oferujemy również coraz bardziej nowoczesne produkty, dzięki którym każdy może komfortowo, nawet bez wychodzenia z domu, korzystać z usług PZU Zdrowie, zapewniających najwyższe w Polsce standardy opieki medycznej.

O nasz dobrostan powinniśmy dbać także podczas godzin spędzanych w pracy. Powinni być tego świadomi szczególnie pracodawcy, od których obecnie oczekuję się przejęcia roli lidera, budującego relacje z pracownikami i troszczącego się o nich. Coraz powszechniejsza na rynku praca zdalna oraz benefity pozapłacowe, takie jak na przykład abonamenty rekreacyjno–sportowe, ubezpieczenie na życie czy prywatna opieka medyczna, stają się ważnym elementem budowy kultury firmy.

W trosce o profilaktykę naszego zdrowia psychicznego, oprócz przyjaznych warunków pracy oraz zachowania odpowiedniej równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, dobrze przyjrzeć się także zawartości portfela i codziennym wydatkom. Już od początku kariery zawodowej warto inwestować i pomnażać posiadany kapitał oraz odkładać pewną sumę pieniędzy z myślą o emeryturze.

Bądź z nami na bieżąco,
zapisz się na nasz newsletter: