Aktualności

logo2.png
image.jpg
08-07-2020

Live Chat Studio 590 #2 o akcji #UwolnijZłomka

#UwolnijZłomka, czyli o drugim życiu starego komputera.  

Epidemia koronawirusa na zawsze zmieniła nasze życia. Obnażyła wiele naszych słabości, ale dała także świadectwo tego, jak - jako społeczeństwo - potrafimy się solidaryzować. Szybka transformacja w sposobie zaspokajania potrzeb była dla wielu z nas trudna. Stało się tak, z różnych względów: wykluczenie cyfrowe, brak kontaktu z drugim człowiekiem czy zaburzenie dotychczasowego rozdziału między pracą zawodową a życiem domowym. Są jednak tacy, dla których wejście do świata wirtualnego nie było możliwe z jednego powodu: braku sprzętu.  

Badania przeprowadzone przez Główny Urząd Statystyczny w 2016 roku wskazują, że 86% polskich rodzin ma w domu przynajmniej jeden komputer. Czy to wystarcza do zaspokajania najprostszych cyfrowych potrzeb polskich rodzin? Najprawdopodobniej tak. Problemy zaczęły się z początkiem epidemii koronawirusa COVID-19.  

Komputer stał się dobrem podstawowym - gwarantem możliwość “normalnego” funkcjonowania. Do świata wirtualnego przeniosły się szkoły, co dla wielu rodzin stało się barierą nie do przejścia.

W Internecie pojawiła się masa ogłoszeń, zarówno od tych, którzy potrzebowali sprzętów, jak również tych dysponujących ich nadwyżką. To właśnie ogromny potencjał social mediów był motorem napędowym akcji, której nie udałoby się zrealizować z tak dużym rozmachem, gdyby nie ludzie dobrej woli.  

W odpowiedzi na potrzeby uczniów i nauczyli powstała na Facebooku grupa “Uwolnij Złomka”, która w szybkim tempie przerodziła się w pełnoprawną akcję społeczną. Wolontariusze odbierają od firm i osób prywatnych komputery, części, podzespoły, przygotowują je do pracy, a następnie przekazują najbardziej potrzebującym.  

Barierą w rozwoju inicjatywy są kwestie podatkowe - konieczne jest zapłacenie podatku VAT od wartości przekazywanego sprzętu. "Za to, aby być dobrym - trzeba być opodatkowanym” mówi organizator i koordynator akcji, Jan Gorski. Nasz gość podkreślił, że akcja #UwolnijZłomka to zysk dla wszystkich: beneficjentów, osób mogących zrobić dobry uczynek, darczyńców i wolontariuszy. To także nieocenione korzyści środowiskowe wynikające z recyklingu sprzętu. Wokół akcji udało się również zbudować zgarną, zaangażowaną społeczność.   

Masz stary komputer do oddania? Wejdź na www.uwolnijzlomka.org i… uwolnij złomka!

Gościem Studia Kongres 590 był Jan Gorski – matematyk, przedsiębiorca, a w czasie kwarantanny koordynator zespołu, który w zorganizowany i programowy sposób wspiera potrzebujących wyposażając ich w niezbędny do edukacji sprzęt komputerowy. Akcja, którą rozpoczął w mediach społecznościowych po 2 tygodniach to teraz zespół kilkuset osób, działający systemowo zgodnie z wewnętrznymi procedurami na rzecz wsparcia w procesie edukacyjnym. Cały wywiad dostępny jest na naszym Facebooku.

Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź z nami na bieżąco!